Prehransko svetovanje

Gre za enkratno prehransko svetovanje, ki traja dve uri. V tem času se boste naučili osnov prehrane, kako sestaviti zdrave obroke, se naučili prehranskih strategij, ki vam omogočajo dosego zastavljenih ciljev, bodisi v smislu hujšanja, bodisi v smislu pridobivanja mišične mase.

Skušam vas naučiti razumevanja kaj prehransko svetovanje oziroma prehrana sploh je, da se na nek način lahko izognete vsem pastem, prehranskim mitom, zablodam v moderni prehrani in podobno. V kolikor boste želeli se lahko naknadno udeležite tudi programa zdravo hujšanje, v katerem vas bom enkrat tedensko osebno vodil skozi določeno časovno obdobje, da s časom razvijete nove navade ter osvojeno znanje tudi utrdite v praksi.

Prehransko svetovanje

Lahko treniramo kot nori pa še vedno ne dosegamo želenih rezultatov. Navadno je za to kriva neprilagojena prehrana, premalo spanca, preveč stresa. Osebni trener dobro ve kaj je potrebno vnesti v telo pred in po vadbi, kako poskrbeti za boljše spanje, zmanjšati stres. Še posebej pomembno je, da vam zna svetovati, koliko katerih hranil je potrebno zaužiti, da bo telo dobilo dovolj goriva za vse napore, ki so pred njim ter tako dosegalo optimalno regeneracijo in ne bo kronično utrujeno.

Osebni trener vam bo prav tako znal povedati, ali je potrebno poseči po prehranskih dopolnilih, katerih in koliko teh dopolnil bo potrebno zaužiti. Ni dovolj le, da se prehranjujemo »zdravo«, pomembno je tudi, katera živila zaužijemo in da vemo, kaj ta živila vsebujejo tako v smislu makrohranil kot tudi v smislu mikrohranil.

Osebni trener tako pomaga na precej več področjih kot le v telovadnici in je vsekakor vreden vašega vložka.

Oseba, ki se loti načrtnih treningov, pošteno izčrpava svoje telo, zato je še kako pomembno, da nadomesti izgubljena hranila, vitamine in minerale. Prav tako je zelo pomembno, da že pred samo vadbo zaužije pravo »gorivo«, ki ga bo telo porabljalo med vadbo.

Najboljše gorivo pred fizičnim naporom so vsekakor ogljikovi hidrati, maščobe in beljakovine. Koliko česa bo telo med vadbo porabilo je seveda odvisno od intenzivnosti vadbe in trenutne pripravljenosti posameznika.

Prehransko svetovanje

Telesna teža = vnos – poraba

Če v telo vnesemo manj kalorij kot jih med vadbo pokurimo to pomeni, da telo porablja svoje zaloge. Ker govorimo o izgubi odvečne teže, je to edini recept za dosego tega cilja. Če bi denimo pojedli več kalorij kot bi jih izgubili med vadbo, telo ne bi pričelo »kuriti« rezerv in rezultata (izgube teže) ne bi bilo. Matematika je na prvi vidik dokaj enostavna, vendar vseeno v praksi obstaja veliko pasti tako znotraj področja porabe kot tudi na področju vnosa. Vse to vam bo osebni trener pomagal optimizirati, da bo vaša pot vsaj za določen procent lažja. Ni hujšega kot trud in garanje brez rezultata. Kot da bi hodili v službo in na koncu meseca prejeli 300 eur plače. Tega vsekakor ne želite.

V slednjem primeru motivacija pade in je težko nadaljevati s trdim delom. Torej, upoštevanje jedilnika je še kako pomembno, če želite z vadbo v fitnesu priti do želenega cilja. Vsekakor pa je potrebno biti pazljiv pri ustvarjanju »minusa« kalorij. Priporočeno je ustvariti primanjkljaj od 300 do 500 kcal na dan, ne več.

Med vadbo pošteno izčrpavate svoje telo in mišice. Mišice rastejo tako, da se na mikro ravni poškodujejo, zabrazgotinijo in na ta način povečajo svoj obseg. Če želite, da se to dogaja varno in s pravilnim napredkom, je potrebno telo po vadbi primerno nahraniti.

Priporočljivo je, da obrok zaužijete 20 do 40 minut po treningu. Obrok naj vsebuje ogljikove hidrate (testenine, krompir, riž, polnovredna žita itd.), beljakovine (jajca, meso, ribe, mlečne izdelke, stročnice, semena, oreščke, morske sadeže) in zelenjavo (vlaknine – prebava). Ne pozabiti na dovolj vode, saj je voda druga na prioritetni lestvici za preživetje takoj za kisikom. Slednja je pomembna tako med samo vadbo kot tudi po njej. Med intenzivno vadbo telo izgublja dragoceno tekočino in elektrolite (minerale), katere zlahka nadomestimo tudi s posebnimi napitki, pripravljenimi prav za potrebe športnikov.

Med najbolj pomembne elektrolite sodijo:

KALCIJ – ta skrbi za naše zobe in kosti, potrebujeta pa ga tudi živčevje in srce. Najdemo ga v mleku in mlečnih izdelkih.

MAGNEZIJ – sodeluje v več 100 procesih v telesu. Športnikom magnezij pomaga pri dvigu vzdržljivosti, nahaja pa se v stročnicah, polnovrednih žitih, oreščkih in listnati zelenjavi.

KLORID – vzdržuje ravnovesje znotraj in zunaj naših celic. Največ ga vsebuje navadna sol, nahaja pa se tudi v zelenjavi, kot je denimo paradižnik.

KALIJ – je nujen za potrebe pravilnega delovanja živčevja in mišic. Dober vir kalija se nahaja v sadju in zelenjavi (krompir, listnata zelenjava, citrusi)

NATRIJ – uravnava krvni tlak in skrbi za pravilno delovanje živčevja in mišic. Natrij najdemo v soli, mleku, rdeči pesi.

Kot lahko vidite je upoštevanje jedilnika v kombinaciji z vadbo, še kako pomembno. Dodajmo morda še to, da je dobro količinsko jesti manj, če s tem vnesete v telo dovolj vseh potrebnih hranil. V primeru, da vam izračun vnosa kaže deficit, si lahko pomagate tudi s prehranskimi dopolnili, ki zagotavljajo pravo ravnovesje vsega, kar vaše telo potrebuje. 

Zelo pomembno je, da se jedilnik prilagodi glede na količino in vrsto vadbe ter zastavljene cilje kot tudi za ostale faktorje vsakega posameznika posebej, njegov okus, alergije, intolerance in podobno. Torej če nekega živila ne prebavljate, vam enostavno ne leži, zato ga nadomestite z nečim drugim. 

Primer: če ne marate mesa lahko pojeste več jajc, oreščkov, semen, mlečnih izdelkov in podobno, vsekakor pa odsvetujem veganstvo, ki je za moje pojme zabloda modernega človeka, ki nikoli ni v resnici bil lačen in ima preveč časa za razmišljanje o hrani in prebiranju spletnih ideologij. Resnica je vedno nekje na sredini, srednja pot kot pravi Buda.

Cenik - prehransko svetovanje

Paket

100*
  • Svetovanje 2 uri
  • * DDV ni vštet v ceno