Trening kot rehabilitacija – Jure Gubanc Kinvital
1. Definicija treninga
Tréning (angleško training > train – poučevati, učiti se, šolati se, vzgajati, uriti se, vežbati, dresirati) je metoda akivnega učenja in se nanaša na pridobivanje znanja, veščin, spretnosti in navad kot rezultat poučevanja glasovnih ali praktičnih spretnosti in znanja, ki se nanašajo na posebna uporabna področja dejavnosti. Namen treniranja je izboljševanje sposobnosti, zmožnosti in učinka posameznika ali skupine. Tvori jedro vajeništva in zagotavlja glavno oporo vsebin tehnoloških inštitutov. Ljudje v mnogih poklicih in zaposlitvah se lahko zanašajo na to vrsto usposabljanja za strokovni razvoj.
Takšno definicijo treninga dobimo na wikipediji. Nekako se strinjam z zgoraj omenjenim in enako velja za trening na področju kineziologije, športa. Načela so identična kot v drugih znanstvenih disciplinah. Metodologija pa se spreminja v odvisnosti za kakšen primer gre. Od najbolj osnovnih rehabilitacij do priprave vrhunskih športnikov. Anatomsko smo enaki, fizikalna načela so enaka, spreminja se zgolj osnovna spremenljivka in to je ČLOVEK.
2. Usmerjenost k človeku
Zakaj sem uporabil velike začetnice pri besedi človek? Zato, ker menim, da bi morala vsa logika in filozofija treniranja biti usmerjena v človeka, njegovo dobro počutje, njegov napredek in končni rezultat. Postati močnejši, bolj sposoben ter živeti brez bolečin. Z Juretom se drživa identičnih načel pri svojem delu, kar se lepo pokaže tekom pogovora.
3. Pristopi v medicini dela, fizioterapiji ter kineziologiji
Obstaja ogromno metod kako se lotiti bolečine. Vsaka stroka zagovarja svoje, znanost pa govori svoje. Na nas trenerjih je odgovornost stalnega učenja dobre prakse in prenos le te na svoje vadeče. Končni cilj je odpraviti bolečine. Z Juretom iščeva čim bolj celovite rešitve, holistične pristope, ki obravnavajo človeka kot celoto skozi proces 24/7. Kakšne so naše navade, življenjski stil, malenkosti iz katerih se razvija neka zdrava oblika življenja. Kako sedimo v avtu? Kaj počnemo v prostem času? Vse je pomembno.
4. Kineziologija
Kineziologíja je veda o gibanju človeškega telesa in je del širše vede, ki jo imenujemo mehanika.
Za človekovo gibanje so potrebni trije pogoji. Zdrave, funkcionalne mišice, kemična energija v mišičnih celicah in udih, na katere so mišice pripete. Funkcionalna sklopa, ki sta v gibanju, sta sklopa mišic in udov. Kineziološko načelo: vsak, še tako majhen gib telesa, ima vsaj dve prijemališči sil in os, okoli katere se del telesa giblje. Predpogoj za vsak gib je vsaj eno relativno statično prijemališče.
Pogoj za kineziološko proučevanje je dobro poznavanje anatomije. Kineziologija je nadgradnja anatomije. Je anatomija, v različicah, ki se spreminjajo z gibanjem skozi čas in prostor. Podobno kot je mehanika na splošno neke vrste statika, ki se spreminja pod vplivom sil. Drug izraz za kineziologijo je motorika.
Kineziologija proučuje le gibanja, ki so inducirana hoteno, s človekovo voljo, zato je izrazito aplikativna veda. Uporabljajo jo v medicini, profesionalnem športu, ergonomiji, organizaciji delovnih mest in postopkov, rehabilitaciji in kibernetiki. Odkritja v kibernetiki že v bližnji prihodnosti napovedujejo človeku podobne robote, androide, ki bodo prekašali človeka v gibanju, spretnosti, kasneje pa morda še celo v povprečni inteligentnosti. Če pogledamo širše v človekovo okolje, najdemo praktično v vsakem človekovem pripomočku, orodju ali proizvodu, temelje kineziologije. Tečaji, škripci, vretena, osi in vzvodi so naprave, ki jih najdemo po celotnem človeškem telesu.
Z Juretom tekom pogovora prideva do sklepa, da je ključna biomehanična optimizacija človeškega gibanja zato sledi, da je dober trening izveden v sklopu zgoraj omenjenih načel in je kot tak lahko v rabi za rehabilitacijo.
Gre za različne nivoje, ki vsi sledijo identični logiki.
5. Autoregulacija
Ključen podatek je prilagajanje treninga, glede na stanje človeka, njegovo počutje, poškodbe, nivo stresa, spanca. Trenerski poklic primerjava s profesionalno kuhinjo, kjer je ključ v poznavanju okusov in občutku za doziranje pravih razmerij elementov, da skuhamo izvrstno jed. Enako velja za trening. Ravno prava mera vsega je potrebna, da naredimo potrebno stimulacijo za napredek in ne poslabšanje okoliščin znotraj samega tkiva.
Vesel sem Juretovega obiska in delitve pogledov, dobre prakse. Čim več takšnih trenerjev in centrov po Sloveniji.
Dodajam še povezave do Jureta Gubanca in Kinvitala.
Vse vabim tudi k podpori razvoja podkasta z nakupom podporniške MAJČKE.
Za ogled vas vabim na moj YOUTUBE kanal. Klikni na naslednjo povezavo OGLED PODKASTA