Osebni trener Simon Grižon
Osebni trener Simon Grižon

ZAKAJ TRENIRATI RAVNOTEŽJE?

Ravnotežje je pomemben del zdravja in dobrega počutja ter je vse prej kot enostaven pojem. Poleg tega, da je ravnotežje zelo pomembno za vsakogar, ki se ukvarja s športom, je prav tako ključnega pomena za vsakodnevne aktivnosti, kot so hoja, tek, plezanje po stopnicah in tudi samo sedenje.

Ravnotežje je tudi bistvenega pomena za spodbujanje zdravja, saj lahko vpliva na razvoj mišic v telesu in zdravo držo. Članek bo raziskal pomembnost ravnotežja ter opisal različne vaje za izboljšanje ravnotežja.

ORGANI

Ravnotéžje je sposobnost hitrega oblikovanja kompenzacijskih (korektivnih, nadomestnih) gibov, ki so potrebni za vračanje telesa v ravnotežni položaj, kadar je le-ta porušen.

Dejavniki, ki so pomembni pri ohranitvi, oziroma vzpostavitvi ravnotežja so:

čutilo vida, čutilo sluha, taktilni receptorji, kinestetična čutila, ravnotežni organ, center za ravnotežje.

Ravnotežje
Ravnotežje

POJEM RAVNOTEŽJA

Ravnotežje je v prvi vrsti osnovni mehanizem, ki telesu omogoča, da ohranja svojo stabilnost in ravnotežje med aktivnostmi. Ravnotežje je povezano s koordinacijo in uravnavanjem različnih delov telesa, da se premikajo in se prilagajajo spremembam v okolju.

Ravnotežje je lahko statično ali dinamično. Statično ravnotežje se uporablja za ohranjanje postavitve v prostoru, medtem ko dinamično ravnotežje omogoča hitre spremembe v postavitvi.

Postopno poslabšanje fizioloških funkcij organizma v starosti, pripelje do sprememb vizualnega sistema, poslabšanja kožne občutljivosti in posledično težav z ravnotežjem.

Zato so vaje za ravnotežje za starejše priporočljive kot način, ki lahko drastično zmanjša tveganje padcev in jim omogoči večjo neodvisnost.

Med izvajanjem ravnotežnih in koordinacijskih vaj s starejšo populacijo je nujno potrebno poskrbeti za ustrezno varnost pred padci (tj.: v bližini oprijemljive opore), s čimer se prepreči ponesrečene padce in poškodbe.

Stoja
Stoja

KORISTI IZBOLJŠANJA RAVNOTEŽJA

Izboljšanje ravnotežja ima številne koristi za telo, za zdravje in za vsakodnevno počutje. Prvič, izboljšanje ravnotežja pomaga pri ohranjanju pravilne drže in pravilnega položaja telesa. Ohranjanje pravilne postavitve med vadbo lahko pomaga pri ohranjanju pravilne drže tudi v vsakdanjem življenju.

Tako lahko pravilna postavitev telesa preprečuje bolečine v križu, vratu in ramenih. Prav tako lahko izboljšanje ravnotežja pomaga pri zmanjševanju poškodb, kar je še posebej pomembno za ljudi, ki se ukvarjajo s športom.

Povečana koordinacija in ravnotežje lahko pomagata pri zmanjševanju poškodb, saj se telo lahko bolje prilagodi spremembam v okolju in izboljša njegovo gibanje.

Slackline
Slackline

VAJE ZA IZBOLJŠANJE RAVNOTEŽJA

Ko gre za izboljšanje ravnotežja, je treba omeniti različne vaje, ki lahko pomagajo izboljšati ravnotežje.

Ker ravnotežne vaje zahtevajo popolno zbranost in so lahko predvsem tiste za statično ravnotežje nekoliko dolgočasne, se jih  velikokrat izvaja v premajhni meri ali celo zanemari. Vajam za ravnotežje lahko drugače rečemo tudi vaje za propriocepcijo ali vestibularne vaje.

Kljub temu, pa je lahko na pravi način vključevanje treninga ravnotežja v sklop treninga zanimivo in zabavno. Tovrstnemu tipu treninga ni potrebno nameniti večjo količino časa, saj je učinkovit že z doslednim izvajanjem le-tega med ogrevanjem ali ohlajevanjem po treningu.

Najučinkoviteje ravnotežje v dinamičnih oblikah vključimo v ogrevalnem delu, v ohlajevalnem delu treninga pa v statičnih oblikah.


PRIMERI VAJ

1. Hoja po najlonskem traku – slackline

Hoja po traku je lahko zelo koristna vaja za izboljšanje ravnotežja. Ni ravno za začetnike, se jo da pa vseeno dokaj hitro naučiti v kolikor vas vodi kvalificiran inštruktor. Izdelal sem cel sistem vaj na najlonskem traku, katerega učim v mojem zasebnem studiju. 

2. Nestabilen teren – poligon

Hojo je mogoče izvajati tudi po neravnem terenu, da se lahko prilagodite različnim oviram in spremembam okolja. Za ta namen v studiju postavim zelo zanimiv poligonček, preko katerega se počasi prebijate ter obenem na zabaven način trenirate ravnotežje. Vse poteka pod budnim očesom trenerja na varen ter zabaven način. 

3. Stanje na eni nogi

Stojimo lahko bodisi v miže, bodisi z odprtimi očmi. Lahko daljšamo časovno komponento ali dodajamo dodatne elemente, gibalne naloge, pripomočke, da je zadeva interaktivna za našo glavo. Možgani se tako razvijajo novim potrebam naproti. S tem se razvija nevroplastičnost naših možganov, po domače se ustvarjajo nove nevronske povezave s tem pa postaja naše ravnotežje vedno boljše.

4. Indo board

Gre za desko, ki se premika na valju. Zelo zabavna vaja, ki usklajuje delovanje leve ter desne strani našega telesa. Gre za bilateralno vajo, ki se dobro prenaša na smučanje, surfanje, bordanje in podobne športe.


OSTALI PRIPOMOČKI

Obstaja cel kup pripomočkov a vendar ne pozabimo, da je prvotna ideja enaka. Gre za trening kot vsako drugo reč je potrebno vložiti čas ter trud, da bi dosegli rezultate.

Za več na to temo vas vabim na uro osebnega trenerstva, kjer se lahko posvetimo tematiki in dobite enostavne rešitve, ki jih lahko uporabljate tudi doma brez večjih investicij v opremo.

Metoda treninga za ravnotežje prinaša številne dobre učinke, ki se odražajo v našem boljšem počutju ter sproščenosti.

Stabilizacija
Stabilizacija

SMISELNOST

V časih, ko je stresa v neomejenih količinah povsod kamorkoli se obrnemo, se poraja možnost pogleda na trening v popolno svobodni luči.

Ni nujno da dosežemo svoje cilje dobrega počutja z naporno vadbo za moč, kdaj enostavno lahko posežemo po manj intenzivnih oblikah treninga kot je ravnotežje. Vsekakor kalorije kurimo v vsakem primeru. Ne pozabimo, da v mesto Rim vedno vodi več poti.

Postanite mojstri ravnotežja in začutite lahkotnost gibanja starodavnih tai chi mojstrov.


REFERENCE

1. Meredith, S. (2017). 7 vaj za izboljšanje ravnotežja. https://www.verywellfit.com/balanceexercises3120032

2. Kravitz, L. (2016). Zdravje in ravnotežje. https://www.ideafit.com/fitnesslibrary/healthandbalance

3. Smith, C. (2017). Vaje za izboljšanje ravnotežja. https://www.sparkpeople.com/resource/fitness_articles.asp?id=1622

                 4. Wikipedia – Ravnotežje

5. Lastne izkušnje – Simon Grižon

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja